STARÁ SLEZSKÁ

PÁTEK | 18:00 | Pamatujete si ještě, jak vypadala slezská část Ostravy před mnoha desítkami let? A co z těch dob zbylo až do dneška? Jisté je, že duch staré Slezské Ostravy postupně mizí. Ale do míst, kam ještě nedofoukl vítr překotných změn, se vydávají lidé, kteří se snaží zachytit poslední zbytky staré atmosféry hornického města. Přijďte se účastnit unikátní debaty v řetízkové šatně Dolu Michal, jejímiž potvrzenými účastníky jsou ostravský badatel a spisovatel Marek Piętoň a známý fotograf místního industriálu Boris Renner. Uslyšíte také cimbálovou muziku Tolar, která se akusticky pustí do některých písniček rozeznívajících starou Ostravu. Partnery besedy jsou Důl Michal a Boris Renner.
místo | Řetízková šatna Dolu Michal, Československé armády 413/95, 715 00, Ostrava
cena | 100 Kč; senioři/děti/ZTP/ZTP+P 70 Kč
Marek Piętoň je svéhlavý badatel a spisovatel. V současné době pracuje pro Slezské zemské muzeum v Opavě, kde se v březnu 2019 podílel jako spoluautor na expozici Zdař bůh! Rub a líc hornického povolání. Marek založil dnes již legendární facebookové skupiny NEZAPOMENUTÁ OSTRAVA a URBEX-OVA, obě zaměřené na hledání dnes již zanikající industriální atmosféry Ostravy. Spolupracuje s místním literárním nakladatelstvím Protimluv, kde vydal několik esejí o Ostravě a také Knihu Ester s dodatkem Hledání Ester – příběhy ze života minulé a současné Ostravy. Od letošního roku Marek uvádí své vlastní přednáškové večery v centru Pant.
Boris Renner (*18. ledna 1965 v Ostravě) je známý český fotograf specializující se na průmyslovou fotografii Ostravska. Jeho jméno je spjato s fotografickými pracemi z hornického a hutnického prostředí, architektury Ostravska a okolí. Na svém kontě má 7 autorských fotografických publikací, např. Ostravaci všem (2007) nebo Ostrava včera a dnes (2014). Jako jednomu z mála současných fotografů se mu podařilo zachytit objektivem také atmosféru „staré Ostravy“. Jeho jméno je spjato se známým fotografickým webem Ostravaci.cz.
Cimbálová muzika Tolar je součástí ostravské hudební scény již více než 30 let. Zpracovává a hraje hudbu mnoha oblastí a regionů Moravy, Slovenska, Maďarska, Rumunska a také hudbu romskou. Tolar se však nevěnuje jen folklóru, ale rozšiřuje své hudební obzory i do jiných uměleckých žánrů. Ve spolupráci s NDM vystupoval v rámci představeních Hraběnka Marica a Čardášová princezna. Během svého působení muzikanti navštívili řadu evropských zemí, Kanadu a Japonsko.